ORKA KALİTESİ

Modern tesislerde, Avrupa standartlarında banyo ve modüler mobilyalar üreterek hızlı ve pratik çözümler yaratan ORKA®; sunduğu ürün ve hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı sağlamaktadır.

Uluslararası arenada da tercih edilen banyo markası olmakla gurur duyan ORKA; yaşadığı çevreye karşı duyarlı aynı zamanda çalışanlarına karşı sorumluluk sahibi bir firma olma amacı ile çağdaş dünyanın banyo markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

ORKA® Banyo faaliyetlerini;

  1. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
  2. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
  3. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
  4. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemi
  5. FSC® Forest Stewardship Council®  (Orman Yönetim Konseyi)

standartlarına göre en son teknolojiyi kullanarak TSE normlarında gerçekleştiriyor.

 

 

Kalite Yönetim Sistemleri

ORKA® Banyo ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde , İş süreçlerindeki teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek ve bu elişmeleri hizmet sürecinde planlı ve sistematik bir biçimde kullanarak , gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda sektörün lider markası konumundadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

ORKA® Banyo'da çalışanların emniyetli ve sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmaları esastır. Bu kapsamda  OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi çerçevesinde ORKA® bünyesinde planlı ve sistemli çalışmalar yürütülmektedir.

Çevre Yönetim Sistemi

ORKA® kurumsal kültüründe insan sağlığı ve doğaya saygı çok önemlidir. Bu bağlamda , atık depolama alanlarına , geri dönüşüm ambalaj atıkları konularına ve emisyon ölçümü, gürültü ölçümü vb. çalışmalara üst düzeyde özen gösterilmektedir. Üretimin her aşamasında , ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde uygulmalara yer verilmektedir.

Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

ORKA® , "büyük marka" olmanın en önemli şartlarından birinin müşteri memnuniyetini her koşulda , her yerde en iyi şekilde sağlayabilmek olduğunun bilincindedir. Bu yönde ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemi uygulamaları ile sürekli iyileştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.